• 66. Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı
  • 30 Mart-2 Nisan 2022
Kalan Süre

Duayen gözüyle ayakkabı sektörü ve AYMOD Fuarı


Ayakkabı sektörünün duayenlerinden Ziylan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyükekşi, “Mart sonu itibariyle Ayakkabı sektöründe ihracatımız 295 milyon dolar oldu. Geçtiğimiz yıl sektörümüz 888 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Bizim yıllardan beri sektör ihracatında 1 milyar doların üzerine çıkma hedefimiz var. İnşallah bu yılın sonunda hedefimize ulaşacağız.”
 
Türkiye’de AYMOD gibi 61’inci kez düzenlenen başka bir fuar olmadığına dikkat çeken Büyükekşi, “Bu gerçekten sektörümüz adına çok önemli bir durum, Avrupa’da bile böylesine uzun soluklu fuarlara rastlamak zor. Yılda iki kez düzenlediğimiz fuarda 30 yılı devirmişiz. Bunun içinde darbeler var. Krizler var. Depremler var. Bütün bunlara rağmen sektör birlik beraberlik içeresinde fuarcısıyla, derneğiyle, vakfıyla, üyeleriyle, yan sanayicisiyle bir bütün olarak birbirine destek olarak AYMOD’u bu günlere taşıdılar” diye konuştu.
 
Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı (AYMOD), ayakkabı ve saraciye sektörüne yön veren 1.000’in üzerinde markanın katılımı ile İstanbul Fuar Merkezi'nde  ayakkabı sektörünün duayenlerini ağırladı. AYMOD Fuarı’nı ziyaret eden ayakkabı sektörünün liderlerinden Ziylan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyükekşi, “Mart sonu itibariyle Ayakkabı sektöründe ihracatımız 295 milyon dolar oldu. Geçtiğimiz yıl sektörümüz 888 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Bizim yıllardan beri sektör ihracatında 1 milyar doların üzerine çıkma hedefimiz var. İhracatın Mart sonu 295 milyon dolar olması bizi umutlandırdı. İnşallah bu yılın sonunda ayakkabı ihracatında 1 milyar doların üzerine çıkacağız. Hedeflerimize ulaşmamızda AYMOD’un katkısı da büyük. Türkiye’nin ayakkabıda 1-2 milyar dolarlık cirosu var. Bunun 300 milyon dolarının bu fuarda gerçekleşmesi oldukça mümkün” diye konuştu.  
 
“Türkiye’de bu başarıya ulaşmış başka sektör fuarı yok” 
 
Büyükekşi, Ayakkabı sanayinin Türk fuarcılık sektörü için çok önemli bir dama taşı olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu: “AYMOD Fuarı’nın 61’incisini düzenliyoruz. Bu gerçekten sektörümüz adına çok önemli bir durum, Avrupa’da bile böylesine uzun soluklu fuarlara rastlamak zor. 61 tane fuarı bir sezon bile ara vermeden yapmak dile kolay. Türkiye’de 61’e ulaşmış başka sektör fuarı yok. Yılda iki kez düzenlediğimiz fuarda 30 yılı devirmişiz. Bunun içinde darbeler var. Krizler var. Depremler var. Bütün bunlara rağmen sektör birlik beraberlik içeresinde fuarcısıyla, derneğiyle, vakfıyla, üyeleriyle, yan sanayicisiyle bir bütün olarak birbirine destek olarak AYMOD’u bu günlere taşıdılar. Ben yıllarca sektörümüzü birlik beraberlik konusunda diğer sektörlere örnek olarak gösterdim. Bu birlik beraberliğin meyvesi olarak da ayakkabı sektörü hedeflerinden hiç şaşmadı ve her zaman önüne koyduğu hedefleri gerçekleştirdi.”
 
CNR Holding organizasyonunda Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) desteğinde 60 bin metrekare alanda gerçekleştirilen fuarda, Rusya’dan ABD ve Avrupa’ya kadar 60 ülkeden alım heyeti ağırlandı.