• 66. Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı
  • 30 Mart-2 Nisan 2022
Kalan Süre

Haberler

Türk ayakkabı sektörü AYMOD'la rekora koşuyor

2021 Yılının ilk sekiz ayında 674 milyon dolarlık ihracata ulaşan ayakkabı sektörü, AYMOD Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı'nda  65. kez buluştu.
 
29 Eylül – 02 Ekim 2021 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde, düzenlenen fuar, ayakkabı ve saraciye modasındaki en son modelleri ve trendlerin bir araya getiren en önemli ticari platform olarak dikkat çekiyor. 
 
 
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Berke İçten, “Ülkemizde 15 bin civarında üreticinin olduğu, 320 bin çalışan sayısıyla yıllık; 550 milyon çift üretim kapasitesine sahip bulunan ayakkabı sektörümüz, dünyanın 6. büyük üretim merkezi konumunda yer alıyor” dedi.
 
Berke İçten: “Ayakkabı sektörünün 2023 hedefi ihracatta 2.5 milyar dolar”
 
“2021 Ocak-Ağustos döneminde ayakkabı ihracatında yüzde 24’lük artışla 674 milyon dolarlık ihracata ulaştık. Yılın aynı döneminde deri ve deri mamulleri ihracatı kapsamında da en fazla ihracat gerçekleştiren alt sektör 90 milyon dolarla ayakkabı sektörü oldu” diye ifade eden TASD Başkanı Berke İçten, “AYMOD Fuarı kapsamında yılsonu ihracat hedefimizi de tazeleyerek dünyaya 1.5 milyar dolarlık Türk ayakkabısı ihraç etmek istiyoruz. 2023 yılı için 2.5 milyar dolar olan ihracat hedefimizle de dünya pazarındaki rolümüzü daha çok artırmayı planlıyoruz” dedi.
 
“Eskiden adım atıyorduk, şimdi rekora koşuyoruz!”
 
Başkan İçten, “Pandemiye rağmen 2020 yılında 280 milyon çift ayakkabı ihraç eden sektörümüz bir önceki yıla göre de adet bazında 5 milyon çiftten fazla ayakkabı ihraç etmiştir” diye ifade etti. Görüşlerine devam eden TASD Başkanı Berke İçten, “Bu yönüyle de dünyanın 5. büyük üretim merkezi olan Türkiye, ayakkabı sanayinde rekorlara koşmaktadır” şeklinde belirtti.