• 65. Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı
  • 29 Eylül-2 Ekim 2021
Kalan Süre

Haberler

2016’da 800 milyon dolarlık ihracat yapıp dış ticarette artıya geçeceğiz

Ayakkabı sanayi irili ufaklı 18 bin işletmesi, 280 bin çalışanıyla üretim yapan, Türkiye ekonomisi için yılda 8 milyar dolar civarında değer yaratan büyük bir sektör. Aileleriyle birlikte hesap ettiğimizde yaklaşık 2 milyon kişi ayakkabı sektöründen ekmeğini kazanıyor.
 
Sektörümüz yıllık 500 milyon çift üretim kapasitesiyle Avrupa’da birinci, dünyada yedinci sırada bulunuyor. 2014 yılında 300 milyon çift olan fiili üretimimizi 2015’te 350 milyon çifte çıkardık. Yılda yaklaşık 168 milyon çift ayakkabı ihraç ediyoruz.
 
2016’nın ilk 8 aylık bölümünde Türkiye’nin genel ihracatındaki gerilemeye rağmen sektörel ihracatımız geçen yılın aynı dönemine
göre yüzde 4 artışla 505 milyon dolara yükseldi. 2016’nın tamamında bu rakamı 800 milyon doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Ağustos 2014’te ithal ayakkabıya getirilen ek vergi sayesinde ayakkabı ithalatında son iki yıldır gerileme söz konusu.
 
2016’nın ilk 7 ayında ithalatımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,5 düşüşle 465 milyon dolara geriledi. İthalattaki bu düşüş eğiliminin süreceğini ve ayakkabı dış ticaretinde 2016 sonu itibarıyla artıya geçeceğimizi öngörüyorum.
 
İthal ayakkabıya ek vergi sayesinde kapasite kullanımı yüzde 61’den yüzde 75’e çıktı İthal ayakkabıya getirilen ek verginin kapasite kullanımımıza da pozitif yansımaları oldu. Yüzde 61’lere kadar gerileyen kapasite kullanım oranımızı yüzde 75’e çıkardık.
 
Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutlayacağımız 2023’te sektörel ihracatımızı 2,5 milyar dolara ulaştırmak gibi iddialı bir hedefimiz var. Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği’nin yeni yönetimi olarak bu hedef doğrultusunda çalışmalarımızı azim ve kararlılıkla sürdüreceğiz.
 
Küresel ayakkabı üretiminde yedinci sırada olmamıza rağmen Türkiye’nin 117 milyar dolarlık dünya ayakkabı ticaretinden hak ettiği payı aldığını söylememiz mümkün değil. Pazardan orta ve uzun vadede daha fazla pay alabilmek ve 2,5 milyar dolarlık ihracat hedefimizi tutturabilmek için tasarım odaklı markalı üretime ağırlık verirken, sektörümüzün tanıtımını küresel piyasalarda daha etkin ve agresif yapmamız gerekiyor.
 
Endüstriyel üretime geçiş sürecini hızlandıracağız 19 Eylül’de yapılan genel kurulda üyelerimizin desteği ile TASD yönetimini devraldık. Önceki yönetimler tarafından tasarım ağırlıklı markalı üretim ve tanıtım noktasında ilgili bakanlıklarla başlatılan yakın iş birliğine yeni dönemde de devam edeceğiz. Diğer taraftan uluslararası piyasalarda rekabet gücümüzü artırabilmemiz için KOBİ tarzı üretim modelinden endüstriyel üretime geçmemiz gerekiyor. Endüstriyel üretime geçiş sürecini 2017’de hızlandırarak devam ettirmek istiyoruz.
 
Sektörümüzün uluslararası pazarlarda tanıtımına katkısı nedeniyle yurt içi ve yurt dışında düzenlenen fuarları çok önemsiyorum.
Alanında Avrupa’nın ikinci büyük organizasyonu olan Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı’nın (AYMOD) üreticilerimizin yabancı alıcılarla bulaşmasında ve yeni trendleri takip etmemizde çok önemli rolü olduğuna inanıyorum. 
 
Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği olarak 26-29 Eylül tarihleri arasında 56.sı düzenlenecek Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı’na
desteğimizi yeni dönemde de sürdüreceğiz.2016’da 800 milyon dolarlık ihracat yapıp dış ticarette artıya geçeceğiz.
 
TASD
Yönetim Kurulu Başkanı
Süleyman GÜRSOY