• 60.Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı
  • 3-6 Ekim 2018
Kalan Süre

Basın Bültenleri

Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı’nı 39 bin 112 kişi ziyaret etti

8/10/2016

55. AYMOD Fuarı’nı 39 bin 112 kişi ziyaret etti

“AYMOD”, dünyanın dört bir yanından gelen alıcıları ağırladı

Dünyanın alanında ikinci büyük, Türkiye’nin ise en büyük fuarı olan “AYMOD-Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı”, CNR EXPO Yeşilköy’de tamamlandı. 

Platform topuktan, babete, spor ayakkabıdan çizme ve çantaya kadar, ileri teknoloji ile üretilmiş ürünlerin sergilendiği AYMOD Fuarı’nı yerli ve yabancı 39 bin 112 profesyonel ziyaret etti.

Kendi alanında dünyanın en büyük organizasyonu olma hedefiyle yoluna devam eden AYMOD Fuarı’na 78 ülkeden; 2 bin 685 yabancı profesyonel ziyaretçi katıldı.

Ayakkabı sektöründe dünya modasına yön veren 'AYMOD-Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı', 30 Mart-2 Nisan tarihleri arasında 55’inci kez düzenlendi. CNR Holding kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık organizasyonu ile Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD), Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme Eğitim Vakfı (TASEV) desteğiyle düzenlenen fuarı yerli ve yabancı 39 bin 112 kişi ziyaret etti.

AYMOD yabancı yatırımcıyı sektöre çekti

Kendi kulvarında dünyanın ikinci büyük, Türkiye’nin ise en büyük fuarı olan AYMOD, yabancı ziyaretçilerin akınına uğradı. CNR EXPO Yeşilköy’de 60 bin metre kare alanda gerçekleştirilen fuar, aralarında Almanya,  Bulgaristan,  Fransa, Lübnan, İran, İngiltere, İspanya, İsrail, İtalya,  Ukrayna, Rusya Federasyonu,  Suudi Arabistan, Yunanistan’ın da bulunduğu 78 ülkeden gelen; 2 bin 685 yabancı profesyonel ziyaretçiyi ağırladı.

 

Fuara katılan ayakkabı mağaza zincirleri, yerli firmalar ile ortak üretim yapma talebinde bulundular. Türk pazarını yakından tanıma fırsatı yakalayan yabancı alıcılar,  döviz kurlarındaki artış ve istihdam maliyetlerindeki yükselişe bağlı olarak Türkiye pazarına yöneldiler. Çin’in moda ve trend ayakkabı üretiminde başarısız olması yabancı yatırımcıyı AYMOD’a çeken bir başka neden oldu.

 

Dünyada kendi alanında en büyük organizasyon olma hedefiyle yoluna devam eden AYMOD, 400’ün üzerinde firmanın, bin 100 markanın katılımı ile gerçekleştirildi. Çocuk ayakkabılarından terliklere, yetişkin ayakkabılarından deri çanta ve aksesuarlara kadar çok sayıda ürün grubunun sergilendiği fuarda, aralarında Paris Hilton’un ayakkabı koleksiyonları, Pierre Cardin, Cabani, Vesba, Cacharel, King Paolo, Marco Bentti, Anatomic Dr. Flexer gibi birçok markanın da Sonbahar 2016 ve Kış 2017 ürünleri dikkat çekti. Fuarda ‘Turkey Discover the Potential’ markasıyla kurulan trend alanında Türkiye’nin seçkin markaları da görücüye çıkarıldı.

Hedef Amerika pazarı

Yılda 500 milyon çift üretim kapasitesinin yüzde 75’ini kullanan sektör, AYMOD Fuarı aracılığıyla dünya ticaretinden aldığı payı daha da artırmayı hedefliyor. Bu hedefe destek olmak amacıyla her yıl ayakkabı sektörünü yeni pazarlarla buluşturan CNR Holding, 28 Eylül-01 Ekim 2016 tarihleri arasında 56’ıncısı gerçekleştirilecek AYMOD’da, sektörü Amerika pazarı ile buluşturmak için birçok projeler geliştiriyor.